eletmodvaltas

Az életmódváltás sokminden miatt válhat aktuálissá, én az egészségem, és a fitt alakom helyeztem előtérbe, így jött képbe a növényi alapú étrend Nagyon izgalmas interjúbeszélgetésben volt részem Lili jóvoltából. Beszélgettünk életmódról, vegánságról, egészségről, receptalkotásról, jövőbeni tervekről. Az interjút videóra vettük, de élő szóban valahogy nem jut minden az ember eszébe, amit szeretne elmondani, ezért irásban, kicsit talán jobban kifejtve itt is részesei lehettek az interjúnak, és kicsit talán az életemnek is. A videós intejút egyébként itt tudjátok megnézni:

Vegán vagy?

Nem mondanám magam vegánnak, a vegánsàg többről szól, mint hogy az ember nem eszik húst/halat/tojást/mézet stb. Ott képbe jön az is, hogy kizárólag vegán termékeket (sampon, vitamin, krémek) hasznàl, tehàt semmi olyasmit nem vesz igénybe, nem vesz magához aminek állatok szenvedéséhez van köze. Természetesen próbálok én is odafigyelni erre is, de alapvetően nálam nem ez volt az elsődleges cél, amikor életmódot váltottam. Én inkább mondanám magam plantbased-nek vagy plantfocused-nek, de leginkább flexitáriánusnak. Mert habár az étkezéseim 80%-át zöldségek, gabonák, gyümölcsök teszik ki, néha eszem tojást, halat igen ritkán pedig húst is, ha épp azt kívánom meg.

Honnan jött az egész életmódváltás?

Értek amiatt attrocitások, hogy másként étkezel?

Több helyről is ered ez a dolog. Mindig is törekedtem rá hogy egészségesen étkezzek, emlékszem, hogy fősulin is mindig vittem dobozban a kajámat (akkor még csirke-rizs-brokkoli korszakot éltem) és a szaktársaimmal mentem a Westendbe órák közötti szünetben, ők vettek ott valami ebédet, én meg a dobozomból kanalaztam/villáztam a saját kajámat. Nem mondanám hogy értek emiatt attrocitások (most nem is feltétlenül a növényi étkezésre gondolok, hanem szimplán arra, hogy mindig vittem magammal mindenhova kaját – később a munkahelyre is – inkább mindig kíváncsian kérdezgették, hogy mit eszem, miből csináltam stb. Az elején meg kellett szoknom, hogy az én ebédem mindig téma lesz, de igazàból szívesen meséltem róla, és örömmel láttam, ha valakit tudtam inspirálni, és elkészítette az egyik receptemet, ételemet.

Nade visszakanyarodva az életmódváltásra, vegánságra/növényi étkezesre. 2018-ban volt egy kalandos évem amikor külföldön dolgoztam először Görögországban egy tengerparti szàllodakomplexumban sportanimátorként (erről írtam is egy hosszabb cikket magyarul az nlc.hu-ra, angolul pedig a saját blogomra is kitettem, ide kattintva éred el).

animacio kiemelt 844 X 475


Aztán Angliában egy kastélyhotelben recepciós/rendezvenyszervező/pultos/felszolgáló mindenes voltam. (Erről itt van egy story.)

A két dologban az volt a közös, hogy nem igazán volt afölött hatalmam, hogy mit eszek illetve hogy mikor. A görög hotel jobb volt ebből a szempontból mert ott ugyanabban az 5 csillagos ellátásban volt részünk, mint a vendégeknek szóval végül is azt ettünk amit akartunk (saláták, halak, sütik bármi amit egy allinclusive-ban el tudsz képzelni). Itt egész szépen tudtam tartani az egészséges vonalat, sok-sok zöldség, halak, néha egy-egy süti.

Angliában ez már sokkal limitáltabb volt, és a séfek fixa ideája volt, hogy a húst hússal kell enni.

Valami ott szakadt el bennem, amikor egy nem túl jól átsütött báránycombot rakott elem, hogy ma ez a vacsora.

Onnantól a csirkére sem tudtam ránézni, és szinte csak krumplin és kelbimbón éltem, illetve vacsorára is zabkását ettem. Amikor hazajöttem januárban pont szembejött a #veganuar kihívás. (Ami arról szól, hogy egy hónapog kippróbálod, hogy milyen lenne az élet vegánként, milyen lenne mindenféle állati eredetű étel nélkül élni). Elkezdtem a kihívást, és gyakorlatilag „beleragadtam”. Akkor egy jó fél évig szerintem tényleg semmilyen állati eredetűt nem ettem, még mézet sem. Azt vettem észre, hogy jobban érzem magam, hogy fogytam, szebb lett a bőrőm, energikusabb lettem. Így elkezdtem jobban utána nézni a növényi alapú táplálkozásnak, és azóta is leginkább teljes értékű ételeket, sok-sok zöldséget, gyümölcsöt, gabonákat, néha pedig halakat, tojást eszem.

Milyen diétát próbáltál? Mit ajánlasz másnak?

Keto

Húúúú, sokfélét. Volt hogy pár hétig keto diétáztam, amikor ugye alig eszel szénhidrátot (ez általában sok húst, és zsírt jelent), szinte a plantbased ellentéte. Volt hogy jobban éreztem magam tőle, de végül a zöldségek gyümölcsök, a rostok hiánya miatt ezt a vonalat elengedtem.

IIFYM

Próbáltam az IIFYM (If it fits your macros) diétát. Ami egy maktotápanyag alapú diéta. Meghatározott számu szénhidrátot, fehérjét, zsírt fogyasztasz egy nap, ami kiad egy bizonyos kalóriamennyiseget is. Ebbe szinte bármi belfér (ezért is olyan népszerű), akár egy tábla csokit is megehetsz is, csak utána mondjuk nem  tudsz megenni egy almát vagy egy darab avokádót, mert kimeritetted a cukor és a zsirbevitel lehetősegeidet. Lehetett ezt jól is meg rosszul is csinálni. Én igyekeztem ott is az egészséges vonalat követni, és akkor működött is egyébként. Fogyás volt a cél akkor, és le is mentek a kilók. Viszont a kalóriaszámolgatás egy idő után sok lett. Megszállottja lettem a számoknak és a mérlegnek. Ez sem mentálisan sem fizikailag nem volt jó, a szociális életemről nem is beszélve.

TÉNÉ – Teljes értékű növényi étrend

A jelenlegi életmódomban érzem azt, hogy megtaláltam az egyensúlyt, az arany középutat. Jól érzem magam a bőrömben, minden úgy működik, ahogy kell, jókat eszem, több energiám van, és a testsúlyom is kezd beállni a testalkatomhoz képest az ideálisra. Szóval én alapvetően ezt az életmódot ajánlanám mindenkinek. Sok zöldség gyümölcs, teljesertekű gabonák, babok, magvak, tofu, ritkán állati eredetű termékek. Hiszem, hogy mindenki szervezete teljesen más, és elhiszem, hogy valaki képtelen hús nélkül élni.

Nem is mondom senkinek, hogy mondjon le róla, egyszerűen próbáljon több zöldséget gyümölcsöt fogyasztani, tartson húsmentes étkezéseket, napokat. Ha arra koncentrál, hogy mit tud hozzáadni a diétájához, micsoda színes ételekkel tudja megtölteni a tányérját és a pocakját, és nem arra, hogy mit vesz el belőle, akkor sokkal könnyebb lesz akár hosszútávon is tartani, mert egyszerűen élvezni fogja a színeket, ízeket, textúrákat, és persze azt, ahogy érzi majd magát tőle.

Hogy készülnek a receptjeid?

A receptalkotás, saját ízlésre formálás azóta velem van, hogy egészséges életmódra váltottam. Már akkor is kerestem a cukormentes, finomlisztmentmentes kevés zsiradékkal készült ételeket. Azóta annyi változott, hogy szinte mindent növényekből növényi alapú dolgokból készítek. Figyelek rá, hogy minél több teljes értékű és természetes összetevőt használjak, édesitesre datolya, sok gyümölcs, a tofut is szivesen használom akár desszertekhez is, növényi feherjeporokkal is szoktam dolgozni. Szóval a lehetőségek tárháza szinte végtelen növényi alapú étrenden is.

Többféle utat járnak be a receptek

A receptek sokféleképpen készülnek, van hogy valamit meglàtok instàn, vagy YouTube-on esetleg egy blogon, pinteresten és elkezdek azon agyalni, hogy azt az adott ételt, receptet hogy lehetne a saját ízlésemre formálni, vagy egészségesebbé tenni. Van hogy azon gondolkozom, hogy egy adott sutit, ismert csokit hogyan lehetne cukormentesen, tejmentesen, egészségesebb, de továbbra is nagyon finom formába átültetni. Így született meg a Bounty szeletem, vagy a Snickers csokim is. Ilyenkor akkor azon kezdek gondolkozni, hogy mit mivel lehetne helyettesiteni hogyan működhetne egészséges hozzávalókkal is, hogyan lehet elérni ezt vagy azt a textúrát, ízkombinációt.

És esküszöm sokszor zuhanyzás közben jönnek a receptötletek ötletek, ilyenkor mantrázom magamban, hogy miután megtörölköztem gyorsan lejegyezhessem. Más énekel a tus alatt, én recepteket alkotok. Mindenki jobban jár így, hidd el nekem.

Főállásban ezzel foglalkozol?

Főállásnak nem mondanám, inkább hobbi ami nagyon sok időmet elviszi, de amit elkepésztően élvezek, és amiből valóban egyre több munkám, megkeresésem származik. Kitalálni a recepteket, kitalálni a koncepciót, a fotót esetleg a videót, hiszen most már a Youtube csatornámat is építgetem, nem csak az Instagramot. Sok idő és energia, az tény, de valahol ez megtérül. Szeretnék egyébként még sokkal többet ezzel foglalkozni. Videókat készíteni, sokszor egyszerűbb egy videóban megmutatni hogy bizonyos étel, recept hogyan készül, hogyan néz ki a folyamat. Beszélni szeretnék az alapanyagokról, amit miért használok stb. ez még egy picit komfortzóna elhagyás, de ott történik a csoda, és a növekedés is ugyebár.

Az edzésekkel mi a helyzet?

Ebből is sokfélét próbáltam. Terem, csoportos órak, funkcionalis edzés, jóga, falmászás, biciklizés, görkorizás. Számomra fontos a változatossag. Úgy érzem most megtaláltam a balance-ot, és a változatosságot. A karantén ideje alatt kezdtem el igazán rendszeresen jógázni (erről itt írtam is), saját testsúlyos edzéseket végezni, gumiszalagokkal, kisebb súlyokkal kiegészítve. Attól érzem jól magam, ha mozgással indul a napom. Amióta vissza tudtunk menni a terembe heti 2-3 edzőtermi edzést is beiktattam, itt néha gépeken, néha a funkcionális részen szalagokkal, súlyokkal, TRX-szel edzek, néha csak próbálgatom a kézenállást. Nagyon élvezem a folyamatot, azt hgy különböző módokon challengelem a testem. És most látom igazán a változást magamon, hogy nem csak a mérleg mutat jóval kevesebbet (5-6kg) hanem a ruháim is lazábbak lettek, centikben mérhető a különbség. De a lényeg nem ez, hanem az, hogy jól érzem magam fizikailag is és mentálisan is a testemben, erősnek és fittnek érzem magam, és számomra ez az ami a legfontosabb.

Hogy látod magad 5 év múlva?

Folytatni szeretném természetesen azt amit eddig is csináltam. Minél több klassz receptet szeretnék alkotni, minél több emberhez eljuttatni a recepteket, megismertetni velük a lehetőségeket, hogy van kiút, van egészséges lehetőség, és nem is kell a konyhában ácsorogni naphosszat ahhoz, hogy egészségesen tudjanak étkezni. Ráadásul az egészséges életmód nem egyelő azzal, hogy salátaleveleket rágcsálnak. Ízek-színek-illatok kavalkádja veszi majd őket körbe, ha rátérnek erre az útra. 

Menni tovább előre, fejlődni, tanulni

Folytatni az edzést, erősebb, fittebb, picit szálkásabb, ugyanakkor hajlékonyabb lenni. Sok különböző sportot kipróbálni, és beilleszteni a heti rutinomba. A sport nem csak a testet, de a szelletem is formálja, szeretném majd továbbadni ezt a gyerekemnek is. Apropó gyerek, később ha eljön az ideje, akkor a gyereknevélesnél is az arany középútra törekednék. Nem vonnék meg tőle semmit (az egeszségtelen édességeken üdítőkön kivűl…bár biztos vagyok benne, hogy néha napján ezekkel is találkozna). Minél színesebb ételekkel táplálnám, megismertetném mindneféle zöldséggel, gyümölccsel, gabonával, babfélékkel, (nyilván az állati eredetű termékek is elérhetőek lennének számára) és hagynam hogy ő válasszon, és mindent megismerjen, megtapasztaljon, és eldönthesse, hogy neki mi az ami ízlik. Úgy tudom, hogy a gyerekek ízlését/ízlelését és későbbi preferenciáit nagyban befolyásolja az, hogy az anya mit eszik várandosság alatt, bízom abban, hogy ez tényleg igaz, és akkor konnyű dolgom lesz, mert a gyerek tutira szeretni fogja a spenótot, és a brokkolit is. Meg persze azon is sok mindne múlik, hogy a gyerkőc felnőve mit lát, ha azt látja, hogy az a normális, hogy sok salátát, zöldséget, teljesértékű ételeket eszünk othon, akkor neki is ez lesz a normális, és előbb fog egy alma után nyúlni, mint egy cukorka után. Nade ez még a jövő zenéje, elképzelni könnyű, megvalósítani biztos vagyok benne, hoyg sokkal nehezebb, és hogy sok anya jöhetne most száz meg száz storival, és tapasztalattal ezzel kapcsolatban.

Lili-Sziszi interjú

Köszönöm szépen Lilinek, hogy megválaszolhattam ezeket a kérdéseket, remélem, hogy Nektek is tudtam pár újdonságot, érdekességet mondani. Nézzetek körül a blogon a receptek között, vagy olvasgassatok utazós kalandokat!

Illetve mindenképpen látogassatok el Lili YouTube, illetve Insta oldalára is! Szuper interjúkat készít táplálkozás, egészség, mozgás témában.