folyadékfogyasztás

Folyadékfogyasztás kisokos. Azt nehéz elképzelni, hogy a nyári melegben valaki ne inna elegendő folyadékot (bár biztos vagyok benne, hogy vannak olyanok, akiknek ilyenkor is nehéz tartani a napi 2-3 litert), azt viszont nagyon is el tudom képzelni, hogy a víz íze egy idő után unalmassá válhat, sőt olyan is elképzelhető, hogy valaki esetleg egyáltalán nem szereti a vizet (ejnyebejnye, ugyanis elképesztő privilégiumban van részünk itt Európa szívében, hiszen csak a csapot kell megnyitni és folyik belőle az iható tiszta víz, nem úgy mint mondjuk Jordániában, vagy Balin, vagy sok másik helyen a világban.)

Folyadékfogyasztás – a legjobb szomjoltó

Márpedig szomjoltásra hosszútávon egyértelműen a víz a legjobb. Én most nem jönnék részletesen azzal, hogy testünk hány százaléka víz, meg hogy mennyi-mennyi jótékony hatása van annak, ha megfelelően hidratáljuk magunkat, de a teljesség igénye nélkül néhány dolog amit fontosnak tartok megemlíteni, mert ebből kiderül, hogy tényleg mennyire fontos a folyadékfogyasztás:

  • Hozzájárul az egészséges ízületekhez
  • Támogatja az egészséges haj-bőr-köröm épülését
  • Oxigénnel látja el a szervezetet (a véren keresztül)
  • Hidratálja az agyadat 🙂 viszlát fejfájás, helló tiszta gondokozás
  • Segíti az emésztőrendszered normál működését
  • Szabályozza a vérnyomást
  • Megvédi a veséidet a vesekövektől (nem, nem attól lesz veseköved, hogy kemény és/vagy vízköves a víz)

Támogathat a fogyásban, ha ez a célod, ugyanis az agyunk sokszor összekeveri a szomjúságot és az éhséget. Szóval megéri hidratáltnak maradni. Nade hogy visszaknyarodjak bejegyzésem eredeti céljához, összeszedtem pár általam is preferált, és gyakran alkalmazott módszert, amikkel feldobom a vizet, vagyis annak ízét, illetve néha a textúráját is. Így biztosítva a megfelelő folyadékfogyasztást és azt, hogy nem unom meg a vizet.

folyadékfogyasztás 2

Folyadékfogyasztás – hogyan igyál több vizet?

1.🍋Lime- citromszeletek – dobj pár szelet citrust a vizedbe, a citrom, és lime mellett akár narancsot, vagy grapefruitot is választhatsz. Szeletelj, fasarj, szürcsölj (környezetbarát szívószállal persze). Arra azért figyelj, hogy ha héjastól teszed bele a gyümölcsöt a vizedbe, akkor válassz bio citrusokat és azok héját is mosd meg alaposan.

2.🫐Bogyós gyümölcsök – áfonya, málna, szamóca, bónusz, hogy a végén ezeket is elrágcsálhatod, vagy akár a szívószáladdal levadászhatod őket. Tegyél egy kis marék fagyasztott bogyós gyümölcsöt a vizedbe és élvezd az ízes-színes folyadékot hidegen.

folyadékfogyasztás

3.🥒Uborkaszeletek – bizarrnak tűnhet elsőre, de próbáld ki és ígérem nem bánod meg! Én legtöbbször hámozóval hosszú csíkokat vágok, és azt teszem a pohárba, akár a szívószálra is felfűzheted, még jól is fog kinézni. De ha csak simán szeleteket vágsz a poharadba azzal is eléred a célt, a frissítő, üdító cseppet sem unalmas itókát.

4.⚫Chia mag – megszívja magát picit vízzel, így lehet kicsit rágcsálódni is valamin iszogatás közben, ráadául a gyomrodat is eltelíti és a rostjaival hozzájárul az egészséges emésztéshez.

5.🌱Menta – friss mentolos ízt ad a vizednek, ha pár levélet hozzáadsz a vizedhet. Érdemes egy kisebb cserépnyit tartani a kertben, lakásban. Sőt más fűszernövényeket is használhatsz, bazsalikomot, kakukkfüvet, citromfüvet rozmaringot is akár. Összeállíthatsz magadnak egy egész sor különleges fűszeres-gyümölcsös mocktailt! Epres-bazsalikomos, Barackos-kakukkfüves, Levendulás-cseresznyés koktélok jutnak eszembe így hirtelen, de kísérletezz bátran, hogy a te folyadékfogyasztásod is a toppon legyen.

6.🍍100%-os gyümölcslé – ha nagyon hiányzik az “üdítő” íz, akkor trükközhetsz azzal, hogy a 100%-os gyümölcslevet minimum 1:3 arányban felhígítod, vagyis gyümölcs fröccsöt készítesz belőle. Így az érzés, és az íz is meglesz, de mégsem 45-50 kalóriát, és 8-10g cukrot gurítasz le minden egyes deciliterrel. Még jobb persze, ha magadnak facsarod ki a gyümölcsöket, vagy juicert használsz, de ez nem mindig áll rendelkezésre.

7. 🍒Gyümölcsös tea – a legtöbb gyümölcstea koffeinmentes, és a hidegvízben is kioldódik belőle némi íz és szín. Le is forrázhatod persze, aztán lehűtve kortyolhatod a finom jegesteát. Arra figyelj, hogy ne legyen cukor a filterben, mert bizony ilyen is van. Sőt fagyasztott gyümölcsöket is dobhatsz bele az extra gyümölcsösség kedvéért.

8.🧉Kombucha tea – Erre mostanában kaptam rá újra. Régebben készítettem magamnak kombucha teát, de jelen pillanatban erre nincs időm és energiám (ha neked van, akkor hajrá!). Viszont a bioboltban felfedeztem, hogy van kis üveges, ízesített kombucha. Ebből szoktam venni 1-2 üveggel és szódavízzel felhigítva örömmel kortyolgatom napközben, vagy esténként.

9.💪BCAA – legtöbbször reggel, edzés előtt/alatt/után iszok BCAA-t, de van, hogy egy adaggal bekeverek limonádénak is napközbenre. Sokkal könnyebben csúszik a víz, meg hát ugye az izmaimnak, bőrömnek, hajamnak is jót teszek vele.

+1 💦Buborékok – készíthetsz szódát, vagy ihatsz ásványvizet is, a buborékok is feldobják az élményt. Én beszereztem egy házi szódagépet, amivel egyrészt nem termelek egy csomó műanyag szemetet, plusz nem kell állandóan hazacipelni a zsugor ásványvizeket. Szóval ha buborék rajongó vagy, akkor mindenképp ajánlom, hogy te is szerezz be egyet.

A fentiek közül mix&match módszerrel bármit bármivel mixelhetsz. 🍓🍋🌱Epres-lime-os mentás gyümbéres limonádé bubis vízzel.😍

A jegeskávéba tett jégkockákat és a rozé fröccshöz használt buborékos vizet nem említettem, de az igazsághoz hozzá tartozik, hogy ezek is lecsúsznak nálam olykor-olykor, ami végül is, ha úgy vesszük beletartozhat a napi folyadékfogyasztásba. :))

TIPP 1.: A poharad, kulacsod legyen mindig veled, vagy legyen szem előtt, a kezed ügyében, mert így automatikusan nyúlsz majd utána, és sokkal könnyebbe eléred a napi folyadékfogyasztási célodat. Ha nincs előtted, könyen megfeledkezel róla. Ahogy kifogy töltsd is újra ez egyrészt jó idok arra, hogy kicsit felállj az asztaltól, másrészt pedig szintén nem fogsz elfelejteni inni, ha folyamatosan, tudatosan figyelsz rá, hogy legyen előtted folyadék.

Yoganic 60

TIPP 2.: Ha teheted készíts és egyél leveseket, krémleveseket, mert azoknak is van némi folyadéktartalma/víztartalma. Emellett érdemes minél több nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani.

Neked melyik kombó lenne a kedvenced? Van olyan ami kimaradt nálam, de te szoktad tenni a vizedbe? Jöhet kommentbe! Illetve annak is örülök, ha továbbítod a posztom valaki olyannak, aki sokszor küzd a vízivással. Én például küldöm anyukámnak!💕

További Egészséges életmóddal kapcsolatos bejegyzéseimet itt találod