Flódni – azmiaz?
Életemben nem csináltam még flódnit, eddig kicsit fura szemmel néztem rá, hogy kinek jutott vajon eszéba összekeverni a létező összes rétes/bejgli tölteléket. Jó, hogy káposzta épp nem került bele.
Közben utánanéztem egyébként egy picit, a flódni egy tradicionális zsidó sütemény, amit az úgynevezett purim ünnepre szoktak elsősorban készíteni. Én ennél mélyebben nem mennék bele, de ha jobban is érdekel a szory, akkor látogass el Fűszer&Lélek oldalára.
Szóval gondoltam egyet, megnéztem magamnak kicsit közelebbről is, ízeire szedtem (szó szerint) és újraalkottam szokásomhoz híven.
Az én flódnim:
🚫cukormentes
🚫tojásmentes
🚫tejmentes
✅vegán
✅isteni finom
✅alakbarát
✅egyszerű
Jöjjön is a recept, remélem titeket is meggyőz, és idén a hagyományos helyett kipróbàljátok az egészségesebb verziómat.
Flódni „tészta”
- 100g Tönkölybúza konzerv @globus_hungaria (vagy ugyanennyi főtt köles vagy gersli)
- 10g por eritrit
- 1/2 Citrom leve és héja
- Csipet só
- Pár csepp Vanília aroma
- 10g mandulaliszt
Mákos réteg
- 60g Darált mák
- 15g eritrit
- 30g Cukormentes baracklekvár
- 50 ml langyos növényi tej
- 1/2 narancs héja + leve
Diós reteg
- 60g Darált dió
- 15g eritrit
- 30 ml langyos növényi tej
- Löttyintésnyi barna rum
Almás réteg
- 150g Reszelt alma
- Fahéj
- Opcionális eritrit
- 1/2 narancs héja + leve
- 1 ek pudingpor/növényi fehérjepor+30ml tej
Szilvás réteg
- Aszalt szilva vagy szilvalekvár
Flódni elkészítése
A tészta hozzávalóit egy magasabb falú edénybe tesszük és botmixerrel kissé összedolgozzuk (nem kell teljesen pürésíteni). Poharak aljába halmozzuk. Érdemes inkább 3-4 kisebb poharat választani, mert elég masszív desszert lesz belőle.
A mákos réteg hozzávalóit egy tàlkàban összekutyuljuk, állni hagyjuk.
A diós réteg hozzávalóit egy tàlkàban összekutyuljuk, állni hagyjuk.
Az almát a fahéjjal, az eritrittel és a narancslével+héjjal együtt kicsi lábosba feltesszük párolódni. Amig lever enged a pudingport vagy a fehérjeport kikeverjük a tejjel, majd a rotyogó almára öntjük, összekeverjük, majd lehúzzuk a tűzről.
A szilvás réteghez én aszaltszilvát leturmixoltam vizzel, de a sima cukormentes lekvár is jó!
Jöhet a rétegzés, mindegy a sorrend igazából. 🙂 A tetejére pici olvasztott csokit csorgattam (@sambiranogold) és egy fél dióval fejeltem meg a fejedelmi karácsonyi desszertet.
Szia! A „tésztát” milyen állagúnak kell elképzelni? Mivel folyadékot nem írsz hozzá, nem tudom, hogy áll össze, kérlek írd meg.
Köszönöm szépen előre is!
Szia Éva! Jó a kérdés, köszönöm szépen! 🙂 Én extra folyadékot nem tettem bele, mert a tönkölybúzának eleve volt egy pici nedvességtartalma, amit a mandulaliszt jól ellensúlyozott. Ha főtt gerslivel, vagy kölessel helyettesíted, akkor azoknak is lesz egy kis nedvességtartalma, ami elég lesz ehhez a recepthez. Botmixerrel picit rámentem, és egy ilyen morzsálódos „vizes homok” állagú „tésztát” kaptam.
Remélem tudtam segíteni!
(Egyszer már próbáltam válaszolni, de itt nem látom.)
Köszönöm szépen a választ, a receptben szerintem nem szerepel a tönkölybúza.
Igen-igen látom, moderálás miatt csak késleltetve jelennek meg a kommentek. 🙂
Valószínűleg véletlenül ütöttem egy entert szerkesztés közben, és kitörlődött a tészta néhány hozzávalója, ne haragudj, most javítottam! Fél citrom leve is van benne, szóval a folyadékprobléma is megoldva. 🙂 Így már működni fog a recept! Köszönöm szépen, hoyg felhívtad a problémára a figyelmem!