Szerintem a lencse – ha főzelékként ennéd – akkor úgy jó, ha szépen szét van főve. Lehet persze vitatkozni, meg lehet máshogy is csinálni, de én gyerekkorom óta így ismerem, így szeretem. Minden év januárjában így is készítem el. És minden januárban megfogadom, hogy ennek az ételnek bizony sokkal többször az asztalra kellene kerülnie, mert méltatlanul kevésszer esszük, pedig jótékony és finom kis növényke. Tele van például fehérjével, rostokkal, vitaminokkal meg ásványi anyagokkal, ami bizony nem csak a növényevőknek jön jól, hanem a vegyesen táplálkozóknak is. Számtalan módon elkészíthető (lencsevagdalt, lencsesaláta, lencsekrém, lencsefasírt, lencseleves) talán csak édesség nem készíthető belőle.
Kevés ilyen tápláló és jól emészthető zöldségünk van, mint a lencse. 100 gramm kb 340-350 kcal, miközben igen laktató! Kifejezetten magas a fehérjetartalma (25-28 g). Örömhír, hogy nem allergén, és tápanyagait jól emészthető, az aminosavakat nagy arányban hasznosítható, szabad formában, hordozza. A benne lévő aminosavak összetétele, továbbá az emészthetőség szempontjából fogyasztása kedvezőbb, mint a babé vagy borsóé.
Forrás
Ebben a bejegyzésben a receptekhez barna lencsét használtam, de ezen kívül létezik még zöld és sárga is!
Kezdjük is a lencsefőzelékkel, ahány ház, annyi szokás, én mindig így készítem:
Lencsefőzelék hozzávalók
- 1-2 ek olívaolaj
- 1 fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 200 g barna lencse
- 600 ml zöldség alaplé
- só
- őrölt kömény, őrölt szerecsendió
- babérlevél
- füstölt paprika
- 1-2 ek mustár
- 1-2 ek ecet
- Növényi tejföl tálaláshoz
A lencsét mindig beáztatom, mielőtt bármit is csinálok vele. Nálam van, hogy akár 24 órát is ázik, de már pár óra is jót tesz neki. Ha beáztatjuk, akkor csökken a „puffasztó” hatása, így aki erre érzékenyebb, mindenképpen áztassa be minél előbb, és cserélje le néha (5-6 óránként) az áztatóvizet alatta. Ráadásul szerintem gyorsabban meg is fő, és puhább, krémesebb lesz a végeredmény, ha áztatjuk előtte.
Lencsefőzelék elkészítés
Ha eleget ázott a lencse, akkor le lehet szűrni. A hagymát felaprítjuk, az olajon üvegesre pirítjuk/pároljuk, majd belenyomjuk a fokhagymákat is. Jöhet rá a lencse és a zöldség alaplé. Én már ekkor teszek bele sót, babérlevelet és fűszereket is, hogy jól magába szívja a lencse az ízeket. Fedő alatt hagyom puhulni, rotyogni. Ha elfő a leve, akkor pótlom vízzel. Addig főzöm, amíg teljesen puha nem lesz, fakanállal egy részét szét szoktam nyomkodni, hogy tényleg krémes legyen. Tálaláskor tejföllel meghintem.
Mit adj a lencsefőzelék mellé, ha nem eszel húsos virslit/kolbászt, de a bolti szójavirsli sem a kedvenced?
Házilag készült húsmentes/vegán virslit!
Húsmentes/vegán virsli
Vagy inkább kolbászka, de ez már részletkérdés. Nem vettem bolti virslit, mert feltett szándékom volt, hogy én bizony megalkotom a saját házi verziómat. Egy percig sem bántam a döntést, mert viszonylag gyorsan és egyszerűen összeállt a fejemben, majd a kezem alatt is a recept, aminek ráadásul több funkciója is lehet!
Vegán virsli hozzávalók
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 90 g zabpehely
- 40 g dió
- 3 ek lenmagtöret/liszt+6 ek forró víz
- 200 g füstölt Toffini tofu
- 150 g konzerves vörösbab/fehérbab
- 1-2 ek paradicsomszósz
- 2-3 ek szójaszósz
- 2 tk almaecet
- Só és fűszerek ízlés szerint (nálam: őrölt kömény, szerecsendió, bors, füstölt paprika, bazsalikom, oregánó, borsikafű)
Vegán virsli elkészítés
- A hagymákat pirítsd üvegesre.
- A zabot és a diót egy aprítóban aprítsd egynemű apró darabokra.
- A lenmagtöretből és vízből készítsd el a ”lenmagtojást” (keverd őket össze, és hagyd zselésedni pár percig.)
- A füstölt tofut villával törd össze apróra.
- Minden mehet egy nagyobb keverőtálba.
- Öntsd bele a zabos-diós alapot, a nagyjából kihűlt hagymákat, a tofut, a babot, a szószokat és a fűszereket. Keverd/nyomkodd össze villával, amíg formázható nem lesz (nem kell teljesen egyneműnek lennie).
- Formázz belőle kis hengeres rudakat. Ezeket egyesével be kell csomagolni olajsprayvel lefújt, vagy olajjal lekent kisebb darabka sütőpapírba (mintha szaloncukrot csomagolnál). A sütőpapírba csomagolt kolbászkákat egyesével még csomagold be alufóliába is.
- Vízgőz fölött egy szűrő segítségével 30 percig gőzöld őket.
- Kész is, akár így is lehet fogyasztani, de serpenyőben rá is piríthatsz, mint ahogy én tettem.
Azért is szuper ez a virsli recept, mert az alap masszából akár kis golyókat is formázhatunk, amiből svéd „húsgolyós” recepteket lehet alkotni, sőt hamburgerpogácsát is készíthetünk, amiből meg ugye készülhet a vega burger, vagy a házi beyond burger! Ebben a formában akár le is lehet fagyasztani, és mindig csak annyi golyót, vagy burgerpogácsát elővenni, amennyire épp szükségünk van.
A lencséből salátát is készítettem, ehhez kell:
- 100 g lencse (ugyanúgy beáztatva, mint ahogy fent leírtam)
- 1-2 db babérlevél
- 3-4 db szegfűszeg
- 1/2 lilahagyma
- só
- 1 ek ecet
- 250 g növényi tejföl – Én Creme vega-t használtam
- 4-5 ek növényi majonéz – Én a Hellman fokhagymásat használtam
- 1-2 ek mustár
- só, bors, kicsi fekete só
- csipet őrölt kömény, szerecsendió
- pár csepp citromlé
- pici édesítőszer
A lencsét áztatás után főzzük meg. A főzővízbe menjen a babérlevél, és a szegfűszeg. Itt nem kell annyira megfőzni/szétfőzni a lencsét, mint a főzelékhez! Amikor már ehetőre puhult, akkor öntsük le róla a főzővizet és a fűszereket.
A hagymát szeleteljük fel vékony szeletekre, tegyük egy keverőtálba és sózzuk meg, illetve adjuk hozzá az ecetet, keverjük, nyomkodjuk össze kicsit egy villával. Adjuk hozzá a főtt lencsét, közben egy másik tálban a tejfölt, majonézt, és minden más hozzávalót, gyakorlatilag egy tartármártást készítünk, ha ízlésünknek megfelelően fűszereztük, akkor ráönthetjük a lencsére. Keverjük össze alaposan az egészet, és fogyasztásig tároljuk hűtőben.
Az egész menü nekem nagyon egyben volt, együtt ettem a főzeléket, a salit, a virslit, és sokmagos, magas fehérje és sorttartalmú kenyeret választottam hozzá. Szerintem nem csak újévkor, de gyakorlatilag bármelyik ebédnél, vagy vacsoránál megállja a helyét minden egyes eleme a fogásnak.