Gyakran megyek el a Pad thai előtt nyálcsorgatva, régen gyakran be is tértem, de az utóbbi időben kicsit kevesebbszer fordult elő, hogy étteremben ettem pad thait, pedig imádom! Annál gyakrabban készül viszont itthon hasonló tésztaétel, ami nem tagadom, sokkal olcsóbbra jön így ki, az élmény mégis megvan.
Pad thai – a thai konyha egyik legismertebb fogása
A thai konyha gazdag ízekkel és aromákkal varázsolja el az embereket világszerte, és a Pad Thai nem kivétel. Ez a klasszikus, a keleti és nyugati kultúrák találkozásából született étel a thai konyha egyik legnépszerűbb/legismertebb fogása lett, nem véletlen, hiszen egyáltalán nem bonyolult elkészíteni.
Megmutatom, hogy én hogyan szoktam csinálni (valójában szinte minden alkalommal kicsit máshogy, de éppen az a szép benne, hogy könnyen a saját ízlésedre tudod faragni.
Néhány különlegesebb összetevő van azért benne, amit ha egyszer beszerzel, akkor nagyon sokáig elállnak, és számos alkalommal hasznodra lesznek akár a pad thai akár egyéb ínyencségek elkészítésénél.
Pad thai recept hozzávalók
- 200g tofu (Toffinitofu Chilis, vagy füstölt amit ajánlok hozzá)
- 2 ek olívaolaj
- Thai fűszerkeverék (vagy a kedvenc fűszerkeveréked)
- 1 tk miso paszta (fermentált szójabab paszta)
- 1 tk tamarind paszta (tamarind gyömölcsből készült savanykás paszta)
- 1 tk juharszirup
- 1 tk rizsecet
- 2 ek szójaszósz
- 1 ek mogyoróvaj (én crunchy verziót használtam, de smooth-ot is lehet választani)
- 50 ml víz
- 2 marék üvegtészta
- 1 tojás (ha vegán pad thai-t szeretnél ez elhagyható)
- 2 csésze Ázsia stir fry zöldségek
- feltétek: mogyoró darabok, újhagyma karikák, mungóbab csíra, szezámmag, friss zöldfűszerek stb, lime.
A hozzávalókon kívül szükséged lesz egy jó minőségű wokra is, ehhez a Zokura WOK-ot ajánlom, amit a Kitchenshop.hu-n tudsz beszerezni.
Pad thai recept elkészítése
- A tofut kockákra vágjuk és 1 evőkanál olajon elkezdjük lepirítani, hozzáadjuk a fűszerkeveréket és sűrűn mozgatjuk a WOK-ot, hogy ne kapjon le a fűszeres tofu. Amikor kicsit megpirult a külső része, akkor félretesszük egy tányérba.
- Közben kifőzhetjük az üvegtésztát sós lobogó vízben.
- A WOK-ban elkészíthetjük a szószt is. Lassú tűzön adjuk hozzá az 1 evőkanál olajat és a teáskanálnyi miso pasztát, tamarindot, a juharszirupot, a rizsecetet, a 2 evőkanálnyi szójaszószt és az 1 evőkanál mogyoróvajat is keverjük el alaposan és adjuk hozzá a vizet. Amikor buborékozik, akkor el is készült, hozzáadhatjuk a kifőtt tésztát, majd alaposan keverjük össze.
- Eközben egy másik edényben megpárolhatjuk a zöldségeket is, hogy ne teljesen nyersen/fagyosan adjuk őket a tésztás keverékhez.
- A tésztát húzzuk a WOK egyik szélére, majd öntsük a WOK másik szélére a felvert tojást (sózhatjuk, fűszerezhetjük is a tojást illetve ha szükséges kis olajjal kenjük le a WOK-ot) a tojást szépen süssük meg úgy, hogy közben egy spatulával mozgatjuk/daraboljuk.
- Ezután adjuk a WOK-hoz a zöldségeket is, és keverjük össze a tésztás, zöldséges, tojásos alapot, majd öntsük vissza a tofudarabokat is. Mehet rá a feltét, de ezt tálalás után is megtehetjük.
- Szórjuk meg alaposan újhagyma karikákkal, mogyoróval, szezám maggal és facsarjunk rá egy kis lime levet is.
Jó étvágyat hozzá!
Azt el kell ismernem, hogy nem az első otthoni pad thai lesz a legolcsóbb, amennyiben a fenti hozzávalókat mindet most fogod beszerezni, de ha pad thai rajongó vagy, akkor érdemes ezekből a magyar konyhában talán kevésbé használt alapanyagokból is beszerezni és tartani otthon a konyhaszekrényben, így később már tényleg jutányos áron tudod elkészíteni magadnak a thai finomságot!
Ha tetszett a recept, szerintem ezeket is próbáld ki:
- Pad thai recept – finomabb és olcsóbb mint az étteremben
- Házi falafel – egyszerű mindenmentes recept
- Pizza házilag – egyszerű és finom, Olaszországig repít!
- Répafasírt/sárgarépa ropogós (gluténmentes, vegán)
- Lencsefőzelék házi vegán virslivel és lencsesalátával
- Csicserisborsó nuggets mentás borsóhabbal, steak burgonyával