Finom egészséges húsmentes kolbász házilag is készülhet ám! Ezt a vegán, mindenféle adalékanyagoktól mentes teljesértékű hozzávalókból készült fincsi kolbászt akár pizzára is szeletelheted! De kenyérrel, zöldségekkel is eheted, sőt, hagymás-„kolbászos” rántottát is készíthetsz vele. Nem esik szét, állagra és ízre is szinte olyan, mint az „igazi”.
Belül puha, kívül roppan a rizspapír borítás miatt. A fűszerezéssel bármilyen ízűt készíthetsz. Én elsőre egy hagyományosabb, füstölt paprikás ízvilágút készítettem, de el tudok képzelni bazsalikomos, petrezselymes, világosabb változatot is.
Húsmentes, gluténmentes, tejmentes, növényi alapú, alacsony zsírtartalmú.
Húsmentes kolbász hozzávalók
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 90 g zabpehely
- 40 g dió
- 3 ek lenmagtöret + 6 ek forró víz
- 200 g Füstölt Toffini tofu
- 150 g konzerves vörösbab/fehérbab
- 1-2 ek paradicsomszósz
- 2-3 ek szójaszósz
- 2 tk almaecet
- Só és fűszerek ízlés szerint (őrölt kömény, szerecsendió, bors, füstölt paprika, bazsalikom, oregánó, borsikafű)
- pár darab ehető rizspapír
- piros pesto, vagy ketchup
Húsmentes kolbász elkészítése:
A hagymákat pirítsuk üvegesre.
A zabot és a diót egy aprítóban aprítsuk egynemű apró darabokra.
A lenmagtöretből és vízből készítsük el a ”lenmagtojást” (keverjük őket össze, és hagyjuk állni pár percig)
A füstölt tofut villával, vagy késes robotgéppel törjük apróra. A lecsepegtetett babbal tegyük ugyanezt, villával nyomkodjuk össze kicsit.
Minden mehet egy nagyobb keverőtálba: öntsük bele a zabos-diós alapot, a nagyjából kihűlt hagymákat, a tofut, a babot, a szószokat és a fűszereket. Nyomkodjuk, keverjük össze villával az egészet, amíg formázható állagú nem lesz.
Formázzunk belőle vastagabb hengeres rudakat, és csomagoljuk be őket a vízbe áztatott, megpuhult rizspapírba. Tegyük sütőlapra és kenjük le piros pestoval vagy ketchuppal, és süssük meg 180 fokon. Én addig sütöttem, amíg a rizspapír ropogósra nem sült.
Az a szuper benne, hogy tényleg gyakorlatilag úgy használható, mint egy normál kolbi, mert simán lehet belőle szeleteket vágni, így akár pizzára is kerülhet.
Extra tipp: zabpehely helyett főtt rizzsel is érdemes lehet kipróbálni!
Sőt, az sem baj, ha nincs rizspapírod, mert anélkül is el tudod készíteni, csak akkor virsliként funkcionál inkább. Ebben a bejegyzésben le is írtam, hogy az hogyan készült.